Urađena šestogodišnja analiza IKT sektora u Republici Srpskoj
HUBmedia Emisija #1
Pozdrav i dobro došli u prvu emisiju koja se realizuje u okviru projekta Prijedor Circe Hub.
Emisija se bavi temama vezanim za kreativnu industriju, IT tehnologiju, preduzetnistvo i edukaciju a za cilj ima da predstavi ljude iz našeg grada koji su aktivni na tom polju.
U danasnjoj emisiji govorimo o Allplan konstrukterstvu, koje mogućnosti pruza ali i o kursu koji je realizovan u saradnji Agencije Preda i Firme BP Bau.
Ugostili smo i Veljka Garaču sa kojim smo razgovrali o outsourcingu I njegovim iskustvima a nakon toga pogledajte podcast sa Sonjom Kusumovic, grafičkom dizajnericom I jednom od dobitnica granta u sklopu programa Start Up Accelerator.
HUB media realizovali:
Vedrana Šmitran- novinarka, voditeljka
Jasna Mandić- rasvjeta, snimanje, montaža, postprodukcija
Marko Goronja- tehnički asistent projekta
Dragiša Stojnić- tehnička podrška, mentor, rasvjeta, snimanje, montaža, postprodukcija
Zoran Dimitrijević- organizator, menadžer projekta Prijedor Circle HUB
Emisiju realizuje Agencija za ekonomski razvoj grada Prijedora „PREDA-PD“, decembar 2020. Ova emisija objavljena je u okviru projekta “PRIJEDOR CIRCLE HUB“, kojeg podržava Vlada Švicarske, a sprovodi Agencija za ekonomski razvoj grada Prijedora PREDA-PD u BiH. Sadržaj ove emisije, kao i nalazi prikazani u njoj, ne odražavaju nužno stavove Vlade Švicarske.
Tim AgriTech iz Prijedora osvojio prvo mjesto na m:tel Playground Demo danu 2020
Ovogodišnji, drugi po redu, Playground Demo dan koji kompanija m:tel organizuje u saradnji sa ICT Hub-om iz Beograda, održan je putem online platforme, 17. decembra 2020. godine.
U fokusu ovogodišnjeg Playgrunda je bio IoT izazov, program takmičarskog tipa koji je bio namijenjen fizičkim licima okupljenim u timove, koji je za cilj imao izradu hardversko-softverskih rješenja sa praktičnom upotrebnom vrijednošću koristeći IoT tehnologiju. Tema ovogodišnjeg izazova bila je unapređenje energetske efikasnosti korišćenjem IoT tehnologije.
Na ovom velikom finalu, žiriju u sastavu: Zoran Bugarski (m:tel), Kosta Andrić (ICT Hub), Aleksandar Veselinović (m:tel), Lejla Hujdur (m:tel) i Marinela Talić (m:tel), pet timova, finalista Playground izazova, koji su prošli kroz višemjesečnu fazu mentorstva i edukacije, predstavilo je svoje ideje i IoT prototipe.
Prvo mjesto i nagradu od 5.000 KM osvojio je tim AgriTech koji radi na razvoju senzorskog kontrolora orošivača u poljoprivredi. Ovaj tim čine Mirko Jokić, Željko Džafić, Slobodan Ilić, Marko Čađo i Zoran Dimitrijević.
Drugu mjesto i nagradu od 3.000 KM osvojio je tim eAgrarkoji je osmislio sistem koji omogućava praćenje stanja poljoprivrednih usjeva. Članovi ovog tima su Slaven Damjanović i Jaka Ivanković.
Treće mjesto i nagradu od 2.000 KMje osvojio tim Pametna razvodna tabla čija ideja rješava problem prekomjernog i nekontrolisanog korištenja električne energije u domaćinstvu i privrednim objektima. Tim čine studenti Mašinskog i Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, Mirza Avdić, Harun Kološ i Azra Hadžić.
Predsjednik žirija, Zoran Bugarski, direktor IT-ja kompanije m:tel, čestitao je svim timovima koji su se predstavili u finalu: “Čestitam svim timovima koji su izmjenjenim okolnostima, u godini koja je bila veoma teška za sve, uspjeli da realizuju svoje ideje i konkretne proizvode iz oblasti unapređenje energetske efikasnosti korišćenjem IoT tehnologije”, te je zaključio da su se svi akteri ovogodišnjeg Playground izazova, zahvaljujući organizacijskim i IT vještinama, vrlo brzo prilagodili novonastaloj situaciji i skoro sve faze ovog programa bez poteškoća realizovali na online platformi.
Koordinator programa m:tel Playground-a, Daniela Kotur izjavila je da se bez obzira na novonastalu situaciju prijavilo 27 timova sa vrhunskim idejama: “Sa 10 izabranih timova prošli smo edukativno-mentorski program koji se sastojao od biznis i tehničkih radionica, a praćen mentorskim sesijama tokom kojih su timovi imali svu neophodnu podršku u realizaciji njihove ideje“, te jezahvalila svima onima koji su doprinijeli da ovaj projekat uspije, a finalistima je poželjela mnogo sreće u budućem radu.
Podsjećamo, m:tel Playground kao razvojna platforma je pokrenuta 2018. godine s ciljem da poveže ljude iz IT zajednice, kreativce, dizajnere, akademce i biznis partnere i sve one zainteresovane za tehnološko preduzetništvo, kako bi aktivno radili na stvaranju novih saznanja, projekata i proizvoda iz ove oblasti.
Više informacija o m:tel Playground-u pronađite na stranici www.playground.mtel.ba, a video zapis Demo dana 2020 možete pronaći na ovom linku.
Foto priča sa snimanja podcast emisija
Prenosimo Vam deo atmosfere sa snimanja HUBmedia podcast emisija. Redakcija Vedrana Šmitran, Jasna Mandić, Marko Goronja, mentor Dragiša Stojnić Giga i organizator Zoran Dimitrijević.
Prijedor Circle Hub: Potpisani ugovori sa prvim korisnicima Start Up Acceleratora
Agencija za ekonomski razvoj PREDA-PD početkom jula mjeseca započela je sa realizacijom projekta “Prijedor Circle Hub”. Projekat podržava Vlada Švajcarske.
Jedan od segmenata samog projekta „Prijedor Circle Hub“ bilo je i pokretanje Start Up Accelerator program, novog zajedničkog pilot program finansijske podrške i mentorisanja Start Up kompanija u Gradu Prijedoru.
Accelerator program namjenjen je preduzetnicima koji su započeli ili tek žele da započnu poslovanje na području grada Prijedora i imaju proizvod ili uslugu koja se temelji na IT tehnologijama, kreativnoj industriji i inovacijama. Projekat takođe promoviše preduzetništvo među ženama na lokalnom nivou kroz direktnu podršku realizaciji njihovih preduzetničkih ideja, kao i razvoj preduzetničkih sposobnosti i kapaciteta kod žena.
Prioritet u okviru programa imale su ideje koje dolaze iz oblasti programiranja, video i računarskih igara, dizajna, oglašavanja i marketinga, zanati kroz upotrebu novih tehnologija (3D štampa), fotografije, filmske i video industrije, muzika, izvođačke umjetnosti, arhitekture i radio i televizije.
Konkurs za prijave za Start Up Accelerator program otvoren je početkom septembra mjeseca a na osnovu pristiglih prijava i ocjena Komisije, koju su činili predstavnici Agencije PREDA-PD, predstavnici Grada Prijedora i eksterni saradnik, v.d direktor Agencije PREDA g-din Mišo Reljić je potpisao ugovor sa pet (5) korisnika.
“Moram biti iskren, dosta ljudi kad sam im spomenuo ovaj program, nije moglo da vjeruje da u Prijedoru neko želi da finasira kreativnu industriju. Ovo je super stvar, ne samo zato što je meni data mogućnost, nego je odlična stvar za sve koji se bave audio/video produkcijom, dizajnom i animacijom“ ističe Dinko Kulenović jedan od dobitnika granta. Dinkova ideja je osnivanje muzičkog recording studija namjenjen kreiranju i snimanju različitih audio sadržaja.
Jedna od korisnica Accelerator programa biće i Sonja Kušumović, mlada grafička dizajnerica koja već sada ima dosta iskustva koje je ovim putem željela objediniti i osnovati svoju agenciju za pružanje usluga iz polja grafičkog dizajna i stvaranja vizuelnih sadržaja za različite klijente.
„Ovo je odlična stvar, pravi vjetar u leđa mladim preduzetnicima koji imaju ideju ali ne znaju da je kanališu. Već imam određeni broj klijenata sa kojima sarađujem a ovim putem želim da poboljšam svoje usluge ali i da ostvarim nove saradnje. Dosta će mi dobro doći pomoć što se tiče samog organizovanja posla i tih nekih administrativnih strana poslovanja o kojima malo znam a neophodna su mi za dalje poslovanje“ ističe Sonja.
Kao povratnik u preduzetništvo Duško Krković ističe da je nekada drugi pokušaj teži od prvog zbog pitanja šta ako se neuspjeh ponovi.
„Smatram da je Accelerator odlična stvar, kako mentorstvo tako i finansijska podrška koja će mi omogućiti da napokon krenem sa realizacijom nečega što dugo planiram ali nisam imao načina da realizujem“ dodaje Duško koji iza sebe ima dugogodišnje iskustvo rada sa različitim filmskim i televizijskim kućama. Njegova ideja je pružanjem usluga snimanja i rasvjete pri kreiranju video sadržaja različitih namjena.
U današnjem dobu kada je potražnja za poslom veća nego ikad, Dražen Drinić ima ideju kako da olakša taj proces.
„Duži već period razmišljam o ovoj ideji i neke korake ka ostvarenju ove ideje sam već napravio, a sam Accelerator, kako mu i ime kaže, nadam se da će ubrzati sprovođenje iste“ naglašava Dražen.
Njegova ideja je stvaranje biznis platforme koja će na jednom mjestu obuhvatati sve one u potrazi za poslom, preduzeća i firme koje traže radnike kao i druge ponude iz poslovnog svijeta grada Prijedora.
Kao neko ko se dugi niz godina bavi kreiranje različitih video i foto sadržaja, Dragiša Stojnić ističe da je u današnje doba digitalne revolucije neophodno ići u korak sa trendovima.
„Odlučio sam se za pokretanje Start Up-a „Constant Werk“ koji ima za cilj stvaranje proizvoda i usluga: Stock fotografija, Stock videografija, kreiranje različitih materijala za potrebe digitalnog marketinga, edukacija i mentorisanje iz videografije, pokretanje web portala za digitalni marketing i e-trgovinu na principu kupuj domaće u svom komšiluku, što je inovacija za naš grad i region a uz podršku i mentorstvo koju pruža ovaj program planiram to i ostvariti“ ističe Stojnić.
„Pokretanje biznisa, naročito po prvi put zna predstavljati ogroman izazov, zato je cilj Start Up Accelerator programa da pomognemo korisnicima da što bezbolnije pređu iz ideje na tržište kroz program posebno kreiran za njih. Pored novčanih sredstava u okviru programa, korisnici ulaze u HUB mentoring , koji će im pomoći pri postavljanju čvrstih temelja u svom poslovanju i na taj način povećati šanse za preduzetnički uspjeh. Mentoring program za izabrane Start Up-ove obuhvatiće teme iz različitih oblasti biznisa, marketinga, komunikacija i medija koje će voditi zaposleni Agencije PREDA-PD i eksterni saradnici formirani kroz IT&Creative Pool“ rekao je Zoran Dimitrijević, menadžer na projektu Prijedor Circle HUB Agencije PREDA-PD.
Duško Krković – Povratak u preduzetništvo
Za svaku dobro odrađenu filmsku priču koju ćete kasnije prepričavati sa oduševljenjem ili video spot pa i reklamu koje može da traje samo par sekundi a ostaviti snažan utisak na vas, zaslužni su upravo oni koje ne vidimo ali nalaze put do svih nas.
Kako je biti iza kamere i koliko truda i različitih faktora utiče na to da bi finalni proizvod dobio konačan vizuelni oblik ispričao nam je Duško Krković, koji upravo to kroz pokretanje svog Start Up-a kroz Accelerator program „Prijedor Circle Hub-a“ , želi omogućiti budućim klijentima. Projekat „Prijedor Cirle HUB“ podržava Vlada Švajcarske.
„U svom radu sarađivao sam sa mnogim ekipama, marketinškim agencijama i umjetnicima širom regije na produkciji muzičkih i reklamnih spotova, kratkih art filmova, igranih filmova i serija, te dokumentarnih, obrazovnih i zabavnih filmova. Zaveden sam na IMDB kao član svjetskih filmskih radnika i član sam filmskih radnika Bosne i Hercegovine“ ističe Krković.
Svako iskustvo koje ste prošli tokom života bilo ono pozitivno ili negativno ostavilo je neki trag i naučilo vas je nečemu. Duško iza sebe imam preduzetnički poduhvat koji je ugasio zbog porodičnog odlaska u inistranstvo. Po povratku u Prijedor dodatno je uloži u opremu koja je jedinstvena za BiH i čitav region i smatra da je sada vrijeme da se posveti preduzetništvu kako je oduvijek htio.
„Moja poslovna ideja se odnosi na pokretanje Start Up-a za pružanje usluga snimanja i rasvjete profesionalnim marketinškim agencijama, televizijskim i filmskim produkcijama u zemljama regiona ali i na prostoru Austrije i Njemačke gdje imam saradnike. Takođe, želim da pokrenem razvoj svojih proizvoda – nezavisna produkcija, ali i da osnujem privatni studio za snimanje. Televizijske kuće i online mediji danas su sve više zainteresovani za finalne materijale iz nezavisne produkcije“ dodaje Krković.
Neovisno o djelatnosti, uz dobar i profesionalno napravljen video materijal osiguravate kvalitetnu prezentaciju svojih proizvoda i usluga koje nudite jer video integrira sliku, pokret, zvuk i naraciju te time na jedinstven način prenosi jasnu poruku.
„Prijedor je grad u kojem imate dosta privrednika ali i ljudi koji se bave različitim obrtima koji bi mogli svoje usluge i proizvode promovisati putem video materijala. Klijenti žele proizvod koji im donosi gledaoce ili nove kupce u zavisnosti kojem tipu pripadaju. Posjedujući naprednu opremu i dugogodišnje iskustvo u ovom polju mogu svim korisnicima da pružim usluge koje zahtjevaju. Kroz svoj Start Up biću u mogučnosti da lako formiram timove u zavisnosti od želja klijenata i budžeta projekta na kojem radim“ napominje Krković.
Više od polovine ukupnog prometa na internetu čini video-materijal što nas dovodi do zaključka da neka druga forma teško može biti konkurencija videu i pružiti isti učinak.
„U ovom poslu preporuka je na prvom mjestu. Pružajući usluge od početne ideje do finalizacije završnog proizvoda, u saradnji sa Agencijom Preda i kroz mrežu saradnika i klijenata koju već sada imam, pokušaću izgraditi prepoznatljiv stil i visoku kvalitetu usluga kojima se bavim“ za kraj ističe Krković.
Dinko Kulenović: Savremeni muzički studio- investicija u kreativnost
Stvaranje studija za snimanje muzike i audio sadržaja ogroman je poduhvat i može trajati godinama ali zbog poslovnih mogućnosti koje se otvaraju osnivanjem studija takođe može predstavljati odličan poslovni plan.
Ovom idejom se vodio i Dinko Kulenović, jedan od dobitnika granta u okviru programa Start Up Accelerator. Projekat podržava Vlada Švajcarske.
Dinko je po zanimanju profesionalni muzičar sa dugogodišnjim iskustvom, koji osnivanjem savremenog studija planira unaprijedi svoje poslovanje ali i proširiti spektar djelovanja na neke drugačije sadržaje koji uključuju kreiranje različitih audio uradaka.
„U Prijedoru trenutno ne postoji profesionalni muzički studio a ni u okolnim gradovima (osim Banja Luke). Između Bihaća i Banja Luke ne postoji kvalitetan studio ovog tipa. Osim Prijedora, vidimo šansu i u gradovima u okolini (N.Grad, S.Most, K.Dubica, Ključ, B.Krupa) a zbog kontakata koje imam kao rezultat iskustva u muzici (preko 20 godina profesionalnog bavljenja) i mogućnosti koje pruža internet, bili bi dostupni svima“ ističe Dinko.
Dinko se bavi ovom idejom već par godina, a podsticajem koji je dobio kroz Accelerator program poluprofesionalni studio koji već postoji bi sa eventualnom investicijom prerastao u profesionalni studio. Pored klasičnog tipa studijskog snimanja postojala bi i mogućnost vanjskog snimanja, tj. snimanja koncerata, govora, predavanja. Osim muzičkih djela u planu su snimanja audio knjiga od dječije (bajke, uspavanke) do ozbiljne literature. Djela bi bila objavljivana na fizičkim formatima i digitalnim platformama.
„Radno iskustvo posjedujem kao profesionalni muzičar sa oko 80-100 koncerata godišnje u prosjeku po čitavoj Evropi, kompozitor, producent i tonski snimatelj dovelo me je na ideju da sam osnujem svoj studio i da usluge koje sam do sada nudio dignem na viši nivo ali i da ih proširim u neke nove pravce. Klijent bi u studiju dobio sve što je potrebno. Uz veliki broj vanjskih saradnika koje posjeduje, planira da svojim klijentima pružiti niz rarličitih usluga koje može da nađe na jednom mjestu. Samim tim klijent nije primoran da za svaki segment u procesustvaranja (kompozicija, aranžman, usnimavanje, miks, mastering, promocija) tražiti na različitim mjestima, što često povećava troškove a i utiče na željeni rezultat“ objašnjava Kulenović.
Postoji mogućnost da se ova poslovna ideja razvije u nešto još veće, projekt koji bi obuhvatio više oblasti kreativne industrije ali za to bi bio potreban tim ljudi. U cilju razvoja ove poslovne ideje, kao i podrške drugim sličnim, rado bih učestvovao u razvojnim projektima Agencije PREDA-PD.
“Moram biti iskren, dosta ljudi kad sam im spomenuo ovaj program, nije moglo da vjeruje da uPrijedoru neko želi da finansira kreativnu industriju. Ovo je super stvar, ne samo zato što je meni data mogućnost, nego je odlična stvar za sve koji se bave audio/video produkcijom, dizajnom I animacijom. Isto tako, klijente koje bi stekao bi upućivao bi na video ekipe iz Prijedora koje bi producirale izradu video spotova čime bi snažili kreativnu industriju na području Grada Prijedora“ .
Dinko ističe da su projekti ovakvog tipa odlični ne samo zbog novčani sredstava već i zbog podrške koju pružaju.
„Prijavom za Accelerator program pronašao sam jednu jako dobru priliku za pokretanje biznisa koji imam u planu duži niz godina i u koji sam već uložio dosta vremena pa i finansija. Međutim, uvijek mi je trebala neka, nazovimo je tako, inekcija i finansijska ali možda i više neka podrška lokalne zajednice. Mislim da će baš ta podrška što je nedostajala i nedostaje kako mom projektu tako i drugim projektima u Gradu Prijedoru omogućiti da se stvore bolji uslovi za razvijanje kreativne industrije“ ističe Dinko za kraj.
Sonja Kušumović – grafička dizajnerica: Start Up je mjesto za njega ali i za nju
Preduzetništvo u današnje vrijeme predstavlja temu o kojoj se ne prestaje govoriti kako na svjetskoj sceni tako i kod nas. Nove Start up kompanije se pokreću gotovo svakodnevno ali svjedoci smo da i na tom polju, imamo veći broj muškaraca koji se afirmiše nego žena.
Zašto je to tako i kako promijeniti tu praksu, pokušali smo da saznamo u razgovoru sa Sonjom Kušumović, jednom od dobitnica granta i mentorisanja u okviru programa Start Up Accelerator “Prijedor Circle Hub-a”. Projekat Prijedor Cirle HUB podržava Vlada Švajcarske.
Sonja Kušumović je mlada grafička dizajnerica iz Prijedora koja već sada iza sebe ima niz uspješno realizovanih projekata kako na polju grafičkog dizajna ali i kao predavačica koja je voljna da svoje ideje i znanje prenese drugima.
Osnovni razlog za pokretanje vlastitog Start Up je bila ideja da osmisli inovativniji i zanimljiviji identitet proizvoda na domaćem tržištu.
“Naime kao što ste već zaključili ja se bavim dizajnom, te unutar svog Start Up-a planiram da se bavim pružanjem vizuelnih identiteta pravnih i fizičkih lica, a prije svega vizuelnog prikaza malih preduzetnika. Na našem tržištu nedostaje mašte i boje kao i igre. Naši proizvodi su jako kvalitetni ali im nedostaje dobar marketing” ističe Sonja i dodaje:
„Trenutno za stalnog klijenta, jednu IT kompaniju iz Srbije koja se bavi softverskim programima
za izradu bankarskih sistema, radim animacije koje se koriste za proizvode novih tehnologija, u ovom slučaju je u pitanju Vještačka inteligencija u oblasti prava. Tim iz marketinga smišlja kako će kompaniju predstaviti na tržištu, a onda stvar prepuštaju nama dizajnerima da to lijepo upakujemo i vizuelno predstavimo. Osim rješenja koje nudim sektoru martekinga, radim i na dizajnu naših proizvoda gdje osmišljavam, te sa drugim dizajnerima radim osnovni dizajn za softvere. Poslije postavljanja osnovih dizajnerskih postulata, posao dalje prepuštamo sektoru koji se bavi isključivo izgledom softvera na kojem radimo UX/UI dizajn. Cijeli ovaj proces je za mene veliki izazov kroz koji usvajam nove poslovne modele i grafičke standarde koji će biti sastavni dio moje Start Up kompanije“.
Kao neko ko već ima jasnu viziju šta želi i u kom pravcu planira da se kreće, Sonja ističe da je u svemu najbitnije imati zacrtane ciljeve i razmišljati kako ih ostvariti. Početak je uvijek najteži ali ako imate jasnu viziju šta želite postići, načini da to ostvarite kroz vaš rad počinju se sami stvarati. Svaka prilika nosi novo znanje a svaki novi kontakt otvara iduća vrata.
“Po završetku fakulteta odmah sam počela da radim i na taj način sam sticala radno iskustvo, učila od starijih kolega i uvidjela šta je dobro a šta ne. Prateći strane kanale informisanja u sferi dizajna, umjetnosti kao i marketinga puno sam naučila i smatram da bi se dosta tih šablona moglo primjeniti i kod nas. Kao mlada dizajnerica nisam uvijek imala šansu da se iskažem. Uvijek su se uzimala u obzir neka grafička rješenja koja su ustaljena i već viđena, a ja smatram da je to velika greška. Kod nas postoji jako puno mladih ljudi koji imaju ideju za neki proizvod ili žele nečim da se bave, ali jednostavno sistem im ne dozvoljava. Tako da mislim da je vrijeme da i mladi ljudi počnu sami da grade budućnost za sebe” dodaje Sonja.
Mlada dizajnerica ističe da je krucijalna stvar svakog napretka da uvijek nešto radite, da imate kontinuitet, nije svaka ideja koja se javi najbolja, ali ovakav pristup vam pomaže da razradite svoju kreativnost i da dođete do najboljih ideja kojima teži svako ko se bavi kreativnom industrijom.
“Sve vještine, nema oblasti koja mi nije pomogla, svo stečeno znanje se sklapa u jedno. Sve što sam naučila sve sam do sad primjenila, osim toga i dalje učim . Pokretačke tačke su mi bili projekti na kojima sam sama radila i uspjela ih završiti do kraja. Jedan od tih velikih projekata je “Ša fest” koji sam od početka do kraja radila sama, prateći svoju ideju i koristeći stečeno znanje. Takođe i sva dešavanja u okviru Agencije PREDA-PD gdje sam imala priliku da se okušam kao predavačica kursa grafičkog dizajna. To je bila sjajna stvar za mene, prvo što mi je ukazano povjerenje da podijelim svoje znanje sa srednjoškolcima koji su zainteresovani za tu oblast kreativne industrije, ali i da naučim dosta novih stvari. Sve aktivnosti u okviru “Prijedor Circle Hub-a” su sjajna prilika za mlade iz Prijedora jer im omogućava da se usavršavaju kao i da se povežu sa drugim kreativnim ljudima što uvijek daje dobre rezultate. ” napominje Sonja.
Ako napravimo retrospektivu moramo se složiti da današnji svijet, sa svim svojim izazovima i manama, ipak napreduje u pogledu osnaživanja žena u raznim pravcima, uključujući preduzetništvo. U današnje doba se više nego ikad priča o ravnopravnosti polova, što je odlično, ali ipak u praksi još uvijek postoji mnogo sektora u kojima žene nisu toliko zastupljene.
“Žene u BiH su dosta zanemarene, kako fizički tako i intelektualno. Pored samih žena za takav status je krivo i društvo u kojem se nalaze. Žene su kroz istoriju uvijek stavljane u drugi plan što je velika greška i zabluda. Zbog senzibiliteta koji posjeduju i zbog estetike koju žene uče od malih nogu one su vrlo cijenjene u svim poslovima koje obavljaju, naročito gdje estetika dolazi do izražaja kao npr. u grafičkom dizajnu i području marketinga” ističe naša sagovornica.
U nešto manjim sredinama važno je prepoznati afirmisane žene preduzetnice koje mogu motivisati i pružiti podršku drugim ženama da razviju svoje poslovne ideje. Sam koncept “Prijedor Circle Hub-a” nudi prostor za rad i mentorstvo te predstavlja odličnu sredinu za stvaranje novih ideja i na najbolji način osnažuje lokalni sistem Start – Up(ova).
Za kraj Sonja dodaje da je teško dati savjet nekom, pogotovo generalizovati ga na sve žene.
“Glavu gore, nema ništa ljepše od jake i uspješne žene. A ako sama odluči da će postati takva, onda i hoće”.
Dražen Drinić : Poslovni imenik- lakši put do poslovanja
U današnje doba kada je potražnja za poslom veća nego ikad, I dok se većina nas još uvijek oslanja na stare načine informisanja putem Biroa za zapošljavanje i oglasa, zar u eri interneta ne bi bilo lakše svima koji su u potrazi za poslom da sve informacije imaju na jednom mjestu?
Upravo na ovu ideju došao je Dražen Drinić, jedan od dobitnika granta u okviru Start Up Accelerator programa. Šta ga je ponukalo da se zainteresuje da kreira jedan ovakav servis, otkriva nam u nastavku.
“Proteklih godinu dana radim na konceptu (online poslovne platforme) koja objedinjuje u poslovnom smislu potrošače, preduzeća, radnu snagu, investitore i poslovne ideje u jedan poslovni eko-sistem kako bi jedni drugima bili na usluzi. Iskreno prvi put sam na tu ideju došao jer sam bio isfrustiran time što ne mogu da pronađem majstora za veš mašinu. Guglao sam i guglao ali bezuspješno, rodbina mi je preporučivala razne majstore ali niko se nije javljao” ističe Dražen.
Svima, bilo da tragaju za zaposlenjem, zapošljavaju ili jednostavno traže određenu uslugu , potreban je jedan kvalitetan poslovni imenik gdje bi svako mogao da pronađe adekvatnu robu ili uslugu koja mu je potrebna bez poteškoća, a gdje bi svi ti poslovni subjekti mogli da ponude svoje usluge i robe kroz jednostavnu web stranicu sa svim relevantnim informacijama.
“Drugi razlog ili motiv koji je pokrenuo lavinu misli je bila moja želja i potreba da se predstavim online ličnom web stranicom za potrebe pronalaska posla. Tada sam došao na ideju da stvorim platformu koja bi zaokružila jedan cijeli poslovni sistem prilagođen isključivo lokalnom jeziku i lokalnim potrebama koje se ne mogu zadovoljiti nekim međunarodnim postojećim platformama” dodaje Dražen.
Poslovni imenik je zamišljen tako da ponuđačima usluga da priliku da se nađu i prezentuju svoje poslove na platformi a svim potencijalnim mušterijama bi olakšao pronalaženje roba i usluga.
„Živimo u vremenu World Wide Web-a i svih tehnoloških „čuda koja su nam na usluzi,“ krajnje je vrijeme da se napravi jedan poslovni eko sistem Vama.NaUsluzi. Online posvećen isključivo domaćem tržištu. Vrijeme je da se broj propuštenih prilika svede na minimum, bilo da je riječ o pronalasku posla, radne snage, potrošača ili pak Investitora i partnera za poslovne ideje koje to trebaju. Cjelokupna zamisao je inovacija samo po sebi i ništa slično se ne nudi na tržištu“ napominje Drinić.
Oglasi na usluzi bi se sastojali od niza javnih i naručenih oglasa. Kada kažem javni oglasi planiram pronaći efikasan način da sve novinske oglase legalno sa informacijama o izvoru koncentrišem i objavim na platformi. Naručeni oglasi bi bili oglasi upućeni direktno platformi.
„Već duži period razmišljam o ovoj ideji i neke korake ka ostvarenju ove ideje sam već napravio, a Accelerator, kako mu i ime kaže, nadam se da će ubrzati sprovođenje iste. Zato sam se i prijavio za ovaj program u nadi da kao što je Accelerator meni pomogao da razvijem svoju ideju, da će I ona budućim korisnicima olakšati poslovanje I potragu za poslom “, naglašava Dražen.
Dragiša Stojnić – Giga: Kreiranje sadržaja za Stock kao nova avantura
Bilo da pretražujete internet, čitate novine ili hodate gradom, pogled će vam sigurno ostati na nekoj od zanimljivih fotografija sa bilborda ili plakata koji nas okružuju. Da li ste znali da su većinom na njima Stock fotografije?
O tome šta je Stock fotografija, kako nastaje, ko je kupuje, a ko prodaje i na koji način, razgovarali smo sa Dragišom Stojnićem Gigom koji upravo putem Stock fotografija i video materijala pokreće svoj put u preduzetništvo kroz naš Start Up Accelerator. Projekat „Prijedor Cirle HUB“ podržava Vlada Švajcarske.
“Slika (fotografija) govori više od 1.000 riječi. Kratak video suvjereno vlada multimedijom. Ove izjave gotovo najbolje ukazuje na važnost fotografije i video materijala u digitalnom marketingu. One kao takve pružaju beskrajne mogućnosti predstavljanja nekog proizvoda ili usluge. Stock fotografija i Stock video je posao u kojem prodajete svoje fotografije i video materijale na Internetu. Samo u BiH ima na stotine ljudi koji se bave ovim poslom a mnogi zarađuju nekoliko hiljada evra mjesečno pasivnih prihoda od ovog posla“ ističe Giga.
Kao neko ko se bavi kreiranjem video sadržaja za različita tržišta ali i sa dugogodišnjim iskustvom rada na televiziji, primjećuje da je potreba za kvalitetnim materijalima, kako fotografijama tako i video sadržajima, na regionalnom ali i lokalnom nivou, sve veća.
„Odlučio sam se za pokretanje Start Up-a „Constant Werk“ koji ima za cilj stvaranje proizvoda i usluga: Stock fotografija, Stock videografija, kreiranje različitih materijala za potrebe digitalnog marketinga, edukacija i mentorisanje iz videografije, pokretanje web portala za digitalni marketing i e-trgovinu na principu kupuj domaće u svom komšiluku, što je inovacija za naš grad i region. Kako već dugo sarađujem sa Agencijom PREDA , Accelerator program mi je mogućnost da svoju Start Up avanturu pokrenem, ali i da upravljam njom na najbolji mogući način“ naglašava Giga.
Da bi se postigao uspjeh u ovom poslu, prije svakog fotografisanja i snimanja video materijala mora se detaljno uraditi istraživanje tržišta i trendova. Istraživanje tržišta – kao i u marketingu i u biznisu – je upravo ono što razdvaja uspješne Stock fotografe i videografe od neuspješnih. Ovaj posao može da se radi sa bilo koje lokacije u svijetu, ne zavisi od mjesta u kojem se nalazite i svima je dostupan.
„Stvaranje foto i video materijala za Stock agencije nije toliko jednostavan ako zelite da se istaknete kvalitetom u moru drugih radova koji se već nalaze u agencijama. Najbitnija je ideja, naći neki koncept koji može odgovarati za više različitih tematika. Treba pratiti i trendove, šta je popularno u tom periodu. Puno faktora utiče da se napravi dobar i atraktivan proizvod. Tema, lokacija, modeli, oprema sa kojom se radi, tehnička ispravnost rada i na kraju algoritam same agencije koja će vaš rad istaknuti ili ostaviti po strani. Da bi pomenuti algoritam radio u vašem interesu, treba biti uporan i stalno stvarati i objavljivati nove radove” dodaje Giga.
Stock fotografije, nakon nastanka, šalju se u agencije koje se bave njihovom distribucijom, a najčešći kupci su velike firme ili kompanije koje koriste ogromne količine ovakvog sadržaja
Ova vrsta fotografija i video materijala pokriva jedno ogromno područje, gotovo sve što se može zamisliti: od fotografisanja hrane i svakodnevnih predmeta, putovanja, poslovnih sastanaka, sporta, zabave, prirode, krajolika, turističkih destinacija pa sve do fotografija ljudi različitih godina, porodica, njihovih raspoloženja ili aktivnosti.
„Tržište za ovu vrstu proizvoda je veliko ali je velika i konkurencija. Za ozbiljnu zaradu, najbitnija je upornost i dosljednost. Da bih bio konkurentan na ovako zahtjevnom tržištu, plan mi je da sa dobro razrađenim idejama i temama svake nedelja postavljam nove materijale, koje ću pomoću pomno odabranih tagova ključnih riječi plasirati na najbolje tržište za svoje proizvode i tako doći do potencijalnih korisnika. Moje dosadašnje iskustvo i sve uspješne saradnje koje sam ostvario kroz svoj rad moj su lajtmotiv“.